Највише брине Александар Митровић, који је у 2019. години само је против Брајтона затресао мрежу

Лука Миливојевић, франкфуртски Срби Филип Костић и Лука Јовић, Немања Максимовић и Синиша Михајловић на клупи Болоње били су најбољи актери из наше земље у пет најпрестижнијих европских лига. Наши дефанзивци су имали прилично лош викенд, од Матије Настасића у Шалкеу, преко Николе Миленковића у Фјорентини до Невена Суботића у Сент Етјену. Матић је био солидан на повратку после повреде и поред пораза Манчестер Јунајтеда а Сергеј Милинковић Савић је имао снаге само за једно полувреме на високом нивоу у Фиренци. Брине Александар Митровић, у 2019. години само је против Брајтона затресао мрежу.

ЕНГЛЕСКА

ЛУКА МИЛИВОЈЕВИЋ је одиграо још једну утакмицу на стандардно високом нивоу. Поново је био прецизан са беле тачке, девети гол у сезони, али то није било довољно да његов тим избегне пораз. Миливојевић је по оценама свих извештача био најбољи у редовима тима Роја Хоџсона, добио је седмицу од свих. Због својих хируршки прецизних потеза и покривања терена био је и мета погибељних и неспортских стартова противничког тима.

НЕМАЊА МАТИЋ није имао срећан повратак, после повреде, међу стартере Јунајтеда. Наш репрезентативац је одиграо солидно 80 минута колико је провео на терен. Добио је од свих листова 6. Дејли експрес је образлажући оцену истакао да је Матић по обичају дао снагу и чврстину средњем реду Јунајтеда и да је преузимао улогу команданта када се Јунајтед губио на терену, те да није требало да буде замењен.

АЛЕКСАНДАР МИТРОВИЋ наставља да пружа срчане и борбене партије, али га гол неће. Српски центарфор је постигао у овој години голове само против Брајтона, већ шест мечева је на посту, па ипак британски таблоид и дневници настављају да му дају шестицу и да га стављају међу најмање лоше у редовим лондонског клуба који клизи ка Чемпионшипу. Против Лестера, већина листова је Митру дала шестицу, уз ту и тамо неку петицу.

НЕМАЧКА

ЛУКА ЈОВИЋ није успео да изрешета мрежу Фортуне из Дизелдорфа као у јесењем делу првенства када је постигао пет голова, али је пружио добру партију током 70 минута колико је остао на терену. Оцењен је са добром тројком и ако је остао на сувом.

ФИЛИП КОСТИЋ је и против Фортуне потврдио да се налази у веома доброј форми. Филип је поново био међу најбољим актерима у тиму тренера Хитера и он је, у зависности од медија, добио двојку или тројку за свој наступ у Дизелдорфу.

МИЈАТ ГАЋИНОВИЋ је ушау у игру у последњих десет минута меча и допринео је да Ајнтрахт запечати победу са два гола Себастијана Алеа. Ипак, због мале минутаже остао је без оцене.

МИЛОШ ВЕЉКОВИЋ је изашао као двоструки победник у срспком дербију са Матијом Настасићем. Дефанзивац Вердера је оцењен са солидном тројком у победи тима из Бремена 4-2 над Шалкеом 04.

МАТИЈИ НАСТАСИЋУ је слаба утеха да је био најмање лош у одбрани свог тима и најмање одговоран за примљена четири гола. Српски дефанзивац је једину у задњем реду Гелезенкирхена добио прелазну оцену, четворку.

МАРКО ГРУЈИЋ није блистао против Фрајбурга. Добио је жути картон и није успео да на средини терена пружи допринос на који је навикао навијаче Херте. Марко је био међу најлошијим актерима у поразу од тима из подножја Шварцвалда 2-1. Добио је мршаву четворку.

ИТАЛИЈА

СЕРГЕЈ МИЛИНКОВИЋ САВИЋ није бриљирао овога пута против Фјорентине. Српски репрезентативац је често у претходних пар година пружао врхунске партије зачињене головима и асистенцијама. За недељни меч Сергеј је добио прелазну шестицу од свих листова, неки су га чак частили и са 6,5. Заједничка констатација био је одличан у првом полувремену, промашио је гол за 2-0 и у другом полувремену је имао велики пад у игри и концентрацији.

НИКОЛА МИЛЕНКОВИЋ је супротно од Сергеја одиграо веома лоше прво полувреме док је у других 45 минута био играч кога позајемо. Недостајали су, како је запазила Газета, његови излети на противнички део терена. Боља игра у другом полувремену није донела прелазну оцену Блекију, више од 5,5 није добио.

ФИЛИП ЂУРИЧИЋ је поделио италијанске извештаче. Неки су му за његову одиграну улогу “лажне деветке” дали мршаву петицу док су га други похвалили и оценили га са прелазном шестицом. Главна замерка Филипу је да мора да буде опаснији по гол противника односно од нападача се очекује да шутира јаче и прецизније у врата. “За пасове и маневар, капа доле али од нападач очекујеш и неки шут ка голу”, написала је Газета образлажући шестицу.

СИНИША МИХАЈЛОВИЋ је добио високу седмицу за вођење Болоње против Каљарија и победу од 2-0. Извештачи су истакли бољу равнотежу игре Болоње у односу на претходне мечеве и исправну одлуку да трансформише Паласија у “лажну деветку”.

ИВАН РАДОВАНОВИЋ је одигирао испод својих могућности меч против Парме и није заслужио прелазну оцену. Листови су му на униформисани начин дали 5,5 због споре игре, непрецизних пасова и немаштовитости.

ДАРКО ЛАЗОВИЋ такође није имао вече против Парме. Италијанске колеге у образложењима петица и 5,5 су констатовали да су изостали његови карактеристични продори и центаршутеви. Коријере дело спорт је убележио само једно корисно набацивање Лазовића у казнени простор Парме.

ШПАНИЈА

НЕМАЊА МАКСИМОВИЋ је по оценама свих шпанских медија, осим Марке, био најбољи у саставу Хетафеа после Мате, који игра у животној форми. Српском везном играчу за допринос победи над Уеском 2-1 Спорт је дао седмицу, Ас два пика а Мундо Депортиво две звездице. Само је Марка, по обичају, била шкрта према стандардном стартеру најпријатнијег изненађења Лиге, оценивши га са једном звездицом.

ДАРКО БРАШАНАЦ по оцени већине спортских дневника је одиграо испод својих могућности баскијски мали дерби проитв Ејбара, завршен 1-1. Везни играч Алавеша од каталонских дневника није добио прелазну оцену, Спорт му је дао петицу, док су се мадридски спортски дневници поделили, Марка га је оценила са једном звездицом а Ас му је дао два пика.

МАРКО ДМИТРОВИЋ је добро обавио свој посао на голу Ејбара против Алвеша. Добио је прелазну оцену од каталонских медија, 6 од Спорта и две звездице од Мундо Депортива, док му је Ас дао два пика, Марка је као и другој двојици српских фудбалера дала једну звездицу.

ФРАНЦУСКА

СТЕФАН МИТРОВИЋ је уз голмана Стразбура Села био најбољи у дефанзивној линији свог тима. Једини је добио прелзну оцену, шестицу, и није био директно одговоран за два примљена гола од Лиона.

НЕВЕН СУБОТИЋ је одиграо најлошији меч у овој сезони у дресу Сент Етјена. Добио је од Екипа 2 док су остали медији били мање немилосрдни и дали му 3. Најутицајнији спортски лист у Француској га је прогласио за најгорег актера меча. Образлагајући свој суд француски спортски дневник је истакао да је Суботић цео меч имао великих проблема са Пепеом а да је и Леао профитирао на Невеновој спорости. На крају је Лил победио захваљујући Суботићевом скретању шута Пепа пар минута пре краја меча.

ПЕТАР ШКУЛЕТИЋ И НЕМАЊА РАДОЊИЋ су остали без оцена пошто су ушли у другом полувремену на мечу Монпељеа са Анжером, односно у дербију Азурне обале Марсеј-Ница.